Kanat Dizaynlarında Son Gelişmeler ve 2011 Sezonu

Moderatörler: Eğitmen, Yardımcı Eğitmen

Re: Kanat Dizaynlarında Son Gelişmeler ve 2011 Sezonu

Mesajgönderen Barış Tura tarih Prş Ara 15, 2011 6:28 pm

Selamlar arkadaşlar

EN D 'lerin Testlerindeki son gelişmeler ile ilgili YP Forum 'dan alıntıdır. Burada bulunması iyi olacaktır diye düşündüm.
-----------------------------
Muharrem ' den

Selamlar Arkadaşlar,

Yamaçparaşütlerinin EN sertifika testlerini gerçekleştiren Air Turquoise firmasının en tecrübeli test pilotlarından birisi olan Alain Zoller'in 25 Kasım günü geçirdiği bir kaza sonucu önümüzdeki sezonun yarışma kanatlarının testleri çıkmaza girmiş bulunuyor.

Alain Zoller geçen sezon açık klasman yarışma kanatlarının yasaklanması neticesinde yeni ortaya çıkan "ileri seviye EN D" yarışma kanatlarından birisinin (kanadın markası açıklanmıyor) testleri sırasında gerçekleştirdiği asimetrik kapanma çıkışında kravat oluyor, kolonlar dolanıyor, çok sert şekilde açılan kanat spirale oturuyor. Oluşan G yükü nedeni ile ana yedeğine ulaşamayan pilot son anda ikinci yedeği atmayı başarıyor ancak, sert bir şekilde suya çarpıyor. Sonuç olarak kürek kemiğinde 3 ayrı yerden, omurgada bir yerden kırıkla ve dalağı yırtık bir şekilde hastaneye kaldırılıyor ve bir kaç gün yoğun bakımda kalıyor.

Bu kazanın ardından toplanan Air Turquoise ekibi bundan sonra "ileri seviye EN D" kanatların testlerini gerçekleştirmeyeceklerini duyurmuş bulunuyor. Hemen ardından İsviçreli SHV'de bu kararı desteklediklerini açıkladı, diğer test organizasyolarının da bu kararı destekleyeceklerinin yüksek bir ihtimal olduğu söyleniyor.

Şu ana kadar sadece Ozone EnZo ve diğer bir kaç iki kolonlu kanat uçuş testlerini geçebilmiş olsalarda, sertifikasyon için gereken evrak işlerini tamamlayıp sertifika alabilmiş iki kolonlu bir kanat hala mevcut değil. Bu kararın ardından durumun ne olacağı konusunda da tam bir belirsizlik sürüyor.

Detayları aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

http://www.para-test.com/index.php?opti ... p;Itemid=2

http://www.para-test.com/index.php?opti ... p;Itemid=2

http://www.xcmag.com/2011/12/accident-h ... velopment/

Saygılar...

Muharrem Kılıç
Uçarı Sportif Havacılık
www.ucarihavacilik.com
kilicm@gmail.com
Yamaç Paraşüt Okulu
www.yamac.gen.tr
Barış Tura
Onursal Üye
 
Mesajlar: 130
Kayıt: Cmt Kas 19, 2005 11:45 pm
Konum: Denizli
Ad-Soyad: Barış Tura

Önceki

Dön Aerodinamik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron